X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

 

                                      

 

 

افراد مبتلا به آسیب‌های نخاعی و یا معلولیت در بازوها و یا افرادی که توانایی حرف زدن ندارند می‌توانند با استفاده از ابزاری که قدرت خواندن امواج مغزی انسان را دارد صحبت کرده و حرف های خود را تایپ کنند.

محققان اتریشی این ابزار را که از یک کلاه ویژه و سطح تعاملی رایانه‌ای برخوردار بوده و برای اولین بار در نمایشگاه CeBIT سال جاری به نمایش گذاشته‌اند، ویژه‌ی افرادی ابداع کرده‌اند که از اختلالات حرکتی یا کلامی برخوردارند، تا به این شکل بتوانند آنچه فکر می کنند را تایپ کنند.


کلاه این ابزار برای جمع آوری سیگنال‌های مغزی از الکترودهای EEG پوشانده شده است، البته نوع ابتدایی این سیستم کاربر را ملزم می کند پیش از به سر گذاشتن کلاه ژلی مخصوص را در زیر کلاه مورد استفاده قرار دهند، اما به زودی نمونه‌ی بدون ژل این ابزار نیز ارائه خواهد شد.


کاربر این ابزار، به نمایشگر رایانه و به ردیف نشانه‌ها و حرف‌هایی که بر روی نمایشگر به نمایش گذاشته شده‌اند نگاه می کند و به سادگی و با توجه بیشتر به یکی از حروف یا نشانه‌ها به مدت چند ثانیه، برنامه می‌تواند حرف مورد نظر کاربر را تشخیص داده و آن را انتخاب کند.


به گفته‌ی شرگا گوگر ، سازنده‌ی این ابزار، بسیاری از افراد پس از گذشت ۱۰ دقیقه کاملاً ماهر شده و می‌توانند در هر دقیقه پنج تا ۱۰ حرف را با فکر کردن به آن‌ها انتخاب کنند.

با این حال این ابزار که ویژه‌ی معلولین و افراد ناتوان تکلمی طراحی و ساخته شده است، تنها برای نوشتن و پیام فرستادن طراحی نشده و کاربران می‌توانند با کمک این ابزار پیام‌های خود را خوانده به دوستان خود ایمیل بزنند و یا برای کاربران دیگر پیامک ارسال کنند.