X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

 

 

                                  

 

نیم‌کره‌ی راست مغز مسئولیت هدایت سمت چپ بدن را بر عهده دارد. این نیم‌کره مرکز حس لامسه، درک سه بعدی اشیا، تصاویر، مقررات، رنگ، لحن و صداست و با توجه به توانمندی‌اش در درک تصاویر و به خاطر سپردن آن‌ها قدرت تشخیص چهره‌ها را نیز دارد.

بسیاری از خصوصیت‌های فردی ما به نیم‌کره‌های راست و چپ مغزمان بستگی دارند و بسته به این‌که کدام یک از این دو توانمندتر باشند.

خوب نقاشی می‌کنید؟ اهل فلسفه هستید؟ شعر می‌گویید؟ عاشق ریاضی هستید؟ نمی‌توانید زود قانع شوید؟ خلاق هستید؟ زیادی منظم هستید؟ یا...؟ بسیاری از خصوصیت‌های فردی ما به نیم‌کره‌های راست و چپ مغزمان بستگی دارند و بسته به این‌که کدام یک از این دو توانمندتر باشند یا شما برای توانمندتر کردن کدام یک از آن‌ها بیش‌تر تلاش کنید، نوع موفقیت‌های شما در زندگی رقم می‌خورد. 

 

 همه مهم‌تر این است که بدانید اگر برای افزایش توانمندی‌های این دو نیم‌کره تلاش نکنید، ممکن است با گذشت زمان دچار افت کارکرد شوید.

پیش از آن‌که درباره‌ی عمل‌کرد نیمکره‌های راست و چپ و شیوه‌های تقویت آن‌ها گفتگو کنیم باید بخشی از اطلاعات را درباره‌ی مغز با هم مرور کنیم. بزرگ‌ترین بخش مغز مخ است که از دو نیم‌کره‌ی ظاهرا" شبیه به هم تشکیل شده است.

دانشمندان در گذشته معتقد بودند عمل‌کرد این دو نیم‌کره نیز مثل ظاهرشان به هم شبیه است اما بعدها به این نتیجه رسیدند که وظیفه‌ی هر نیم‌کره با نیم‌کره‌ی دیگر متفاوت است. هر انسانی توانمندی‌هایی دارد که با پرورش دادن و شکوفا کردن‌شان می‌تواند در زمینه‌های مختلف زندگی موفق شود، این‌که شما چه نوع توانمندی‌هایی داشته باشید بسته به میزان فعال بودن نیم‌کره‌های مغزی شماست، یعنی بسته به این‌که نیم‌کره‌ی راست مغز شما فعال‌تر باشد یا چپ‌تان، نوع توانمندی‌ها، علایق و رفتارهای‌تان متفاوت است.

از سوی دیگر اگر شما به نیم‌کره‌های مغزتان در طول زمان فرصت پیش‌رفت ندهید امکان دارد از قابلیت‌های فوق‌العاده‌ی آن‌ها کاسته شود. موضوع بررسی وظایف نیم‌کره‌های مغز و چگونگی تقویت و پرورش قابلیت‌های آن‌ها یکی از آن مسائلی است که سال‌هاست از سوی پژوهش‌گران مورد مطالعه قرار گرفته است و چندی پیش گزیده‌ای کوتاه از این پژوهش‌ها به وسیله‌ی گروه روان‌شناسی سازمان آموزش و پرورش استان اصفهان منتشر شد که حتما" برای شما هم جالب است.

چه خبر از نیم‌کره‌ی چپ
نیم‌کره چپ مغز ، سمت راست بدن را کنترل می‌کند. آدم‌هایی که نیم‌کره چپ قوی‌تری دارند معمولا" عاشق ریاضیات و فلسفه می‌شوند. آن‌ها استادان تجزیه و تحلیل هستند و به راحتی می‌توانند اعداد و ارقام را به خاطر بسپرند. آن‌ها منطقی، منظم و سخنور هستند اما اگر از آن‌ها بخواهید مقوله‌ای را با مثال و شکل برای‌تان تعریف کنند گیج و ناتوان می‌شوند، چون کلمات را بهترین روش انتقال مفهوم می‌دانند، اما با این همه ویژگی‌های خوب ممکن است در موسیقی و نقاشی و راه‌های خلاقانه چندان با استعداد نباشند.

چپ‌تان را دیوانه نکنید
اگر نیم‌کره‌ی چپ قدرتمندی داشته باشید و بخواهید از ریاضی، فلسفه و مهم‌تر از همه نظم و ترتیب در زندگی غافل شوید و اگر به جای جزئی‌نگری کل‌نگر شوید، نیم‌کره‌ی چپ خود را سرکوب کرده‌اید. برای آن‌که نیم‌کره‌ی چپ‌تان را قوی کنید باید به ریاضی و فلسفه برگردید. در طبیعت گردش کنید و از حس شنوایی‌تان برای بیش‌تر و بهتر لذت بردن کمک بگیرید. هر کار و هر مسئله‌ای را به بخش‌های کوچک‌تر برای حل تقسیم کنید چون توانای شما در جزئی‌نگری بیش‌تر از کلی‌نگری است.جدول و پازل حل کنید و برای هر روزتان برنامه‌ای مدون بنویسید. برای حفظ کردن از فیش‌برداری استفاده کنید. فن بیان و سخنرانی را تمرین کنید.  

 

و اما راستی‌ها...نیمکره‌ی راست مغز مسئولیت هدایت سمت چپ بدن را بر عهده دارد. این نیم‌کره مرکز حس لامسه، درک سه بعدی اشیا، تصاویر، مقررات، رنگ، لحن و صداست و با توجه به توانمندی‌اش در درک تصاویر و به خاطر سپردن آن‌ها قدرت تشخیص چهره‌ها را نیز دارد.

ما معما‌ها را با نیم‌کره‌ی راست مغز حل می‌کنیم و این نشان می‌دهد توانایی خلاقیت و کشف کردن هم به همین بخش مربوط است. این نیمکره مسئولیت رؤیاسازی را بر عهده دارد و توانایی ورزش و انجام حرکات موزون را به ما می‌دهد.

میانه‌ی این نیم‌کره با هنر بسیار عالی است. آن‌ها که نیم‌کره‌ی راست قوی‌تری دارند معمولا" هنرمندانی ذاتی هستند. استعداد موسیقی و هنرهایی مثل نقاشی و به‌طور کلی ذوق هنری به این بخش مربوط می‌شود. از همه مهم‌تر این است که این نیم‌کره مرکز احساسات و دوست داشتن در آدم‌ها نیز هست.

راه‌های تقویت نیم‌کره‌ی راست
برای پرورش نیم‌کره‌ی راست مغز باید به یاد داشته باشید که اگر همیشه بخواهید جدی و عاقلانه رفتار کنید، اگر بخواهید حق اشتباه کردن را از خود بگیرید، اگر بخواهید همه‌ی کارهای‌تان مورد پسند دیگران باشد و اگر بخواهید هر کاری را از روش معمولش انجام دهید دست این نیم‌کره را برای ترقی می‌بندید.

براساس پژوهشی که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، برای تقویت نیم‌کره‌ی راست لازم است نگاهی کلی‌گرایانه را جایگزین نگاه جزئی‌گرایانه کنید. چه اشکالی دارد به خودتان اجازه دهید گاهی کودک شوید و دنیا را کودکانه ببینید. از اشتباه کردن نترسید. به نمایشگاه‌های نقاشی و کنسرت‌های موسیقی سر بزنید. در انجام هر کار و حل هر پرسشی به چندین راه و چندین پاسخ متفاوت بیندیشید. به رؤیاهای‌تان احترام بگذارید و فرصتی را به آن‌ها اختصاص دهید و حتی اهداف‌تان را در رؤیاهای‌تان متصور شوید. داستان بخوانید و بعد سعی کنید آن را مثل فیلم با تصویر در دنیای رؤیاتان ببینید. در طبیعت بگردید و از آن لذت ببرید و هنرهایی مانند نقاشی و طراحی یا موسیقی را بیاموزید.

بهانه نگیرید، شما می‌توانید
همه‌ی آن‌چه گفتیم دلیل نمی‌شود شما روی یکی از نیم‌کره‌های مغزتان به‌دلیل توانمندی بیش‌ترش تمرکز کنید و آن دیگری را از یاد ببرید یا از زیر بار خیلی از کار‌ها به بهانه‌ی این‌که فلان کار به نیم‌کره‌ی ضعیف‌تر مغزم ربط دارد، در بروید چون همه آدم‌ها معمولا" توانایی انجام فعالیت‌های عادی زندگی را دارند و قوی‌تر بودن یکی از نیم‌کره‌ها به معنای ناتوان بودن نیم‌کره دیگر نیست و مسلما" آن نیم‌کره هم از عهده‌ی مسئولیت‌های عادی‌اش برمی‌آید.