یک پرسش مشابه بین کاربران لپ‌تاپ مطرح می‌شود: عمر باتری لپ‌تاپ من چه‌قدر است؟ متأسفانه پاسخ برای اکثر کاربران یکسان است: مدت زمان نه چندان کافی. اما راه‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید با کمک آن‌ها از باتری لپ‌تاپ خود، نهایت استفاده را بکنید.

استفاده از برنامه‌ی Power-Management:استفاده‌ی مدبرانه از نرم‌افزار Power-Management لپ‌تاپ می‌تواند زمان استفاده از آن را افزایش دهد. در صورتی که لپ‌تاپ شما دارای اپلت کنسول Power (که امکان تهیه‌ی پروفایل‌های مصرف برق به‌صورت دل‌خواه را برای‌تان فراهم می‌سازد) است با استفاده از آن تنظیمات را طوری تغییر دهید تا ترکیب مناسبی از عمل‌کرد و عمر باتری را به‌دست آورید. اگر چنین نرم‌افزاری در لپ‌تاپ‌تان وجود ندارد می‌توانید از برنامه‌ی کمکی Power Options در Control Panel استفاده کنید (نام این برنامه در ویندوز ۹۸، Power Management است).

کاهش روشنایی صفحه نمایش:
یکی از عوامل کاهش نیرو در لپ‌تاپ، صفحه‌ی نمایش LCD آن می‌باشد. کاهش روشنایی نمایش‌گر سبب صرفه‌جویی در مصرف باتری می‌شود. به‌عنوان مثال در یک سفر شبانه در هواپیما من توانستم با کاهش میزان روشنایی صفحه‌ی نمایش تا ۴۵ دقیقه بیش‌تر از حد معمول با سونی VAIO خود کار کنم. اکثر لپ‌تاپ‌ها از توالی ضربات کلید، کلیدهای تابع (Fn) یا برنامه‌های نرم‌افزاری کمکی برای تنظیم این متغییر برخوردارند.

اگر صفحه‌ی نمایش کم‌نور برای صرفه‌جویی در عمر باتری مفید است یک صفحه‌ی خالی باید مفیدتر باشد. برنامه‌ی کمکی Power Management یا Power Options ویندوز مدت زمان انتظار قبل از خاموشی صفحه‌ی نمایش را تعیین می‌کند.  

برای استفاده از این برنامه در ویندوز xp و ۲۰۰۰ ابتدا Control Panel را باز و Performance And Maintenance (اگر در نمای Category هستید) را انتخاب کنید. سپس بر روی Power Options کلیک یا دو بار کلیک کنید. در ویندوز ۹۸ بعد از بازکردن Control Panel بر روی گزینه‌ی Power Management دو بار کلیک نمایید.

در بخش Power Schemes و از منوی آن گزینه‌ی Portable/Laptop را انتخاب کنید. در منوی کنار Turn off monitor مدت زمان بدون استفاده ماندن صفحه‌ی نمایش قبل از خاموش شدن آن را برگزینید. هر چه این مدت کوتاه‌تر باشد توان بیش‌تری صرفه‌جویی خواهد شد. اما احتمالا" با انتخاب زمان یک دقیقه بسیار آشفته خواهید شد.

دو برنامه‌ی Power Management و Power Options تنظیماتی را برای دیگر بخش‌های سیستم که مصرف انرژی بالایی دارند (مثل هارد دیسک) نیز ارائه می‌کنند. در این‌جا نیز باید مناسب‌ترین تنظیمات را بیابید. به خاطر داشته باشید فرکانس ذخیره‌سازی خودکار در برنامه‌های PIM واژه‌پردازها و نرم‌افزارهای دیگر را کاهش دهید. در غیر این صورت ممکن است هارد دیسک مدت زمان غیر فعال بودن (برای صرفه‌جویی در مصرف برق) را از دست بدهد.

قطع اتصال ابزارهای بدون استفاده:
کارت‌های PC یا دستگاه‌های Firewire و USB را که نیاز ندارید بردارید. اگر کامپیوترتان دارای یک کارت بی‌سیم داخلی است درمواقعی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرد آن را غیر فعال سازید.

استفاده از حالت‌های غیر فعال در سیستم:
اکثر کامپیوترهای شخصی دارای وضعیت‌های Suspend و Hibernate هستند که به آسانی از طریق صفحه‌ی لید فعال می‌شوند. مستندات لپ‌تاپ خود را برای یافتن تنظیمات وضعیت‌های فوق بررسی نمایید. وضعیت Suspend (که Standby نیز نامیده می‌شود) اطلاعات فعلی را با حداقل مصرف باتری در RAM نگه‌داری می‌کند بنابراین سیستم می‌تواند به سرعت به حالت فعال برگردد.

در حالت Hibernate همه‌ی اطلاعات بر روی دیسک نوشته می‌شود و سیستم غیر فعال می‌گردد، بنابراین در این حالت توان بیش‌تری نسبت به Suspend ذخیره می‌شود. گرچه فعال شدن دوباره‌ی سیستم وقت بیش‌تری می‌گیرد، اما باز هم فعال‌سازی یک سیستم غیر فعال شده (Hibernate) بسیار سریع‌تر از بوت سرد (Cold-booting) سیستمی است که خاموش شده است.

پیش‌گیری از استفاده‌ی غیر ضروری از پردازش‌گر:
برای جلوگیری از انجام کارهای غیر ضروری توسط پردازش‌گر تمام سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای بدون استفاده را خاموش کنید. آیکون‌های موحود در System try (انتهای صفحه نزدیک ساعت) را وارسی نمایید. شما می‌توانید اکثر این آیکون‌ها را غیر فعال سازید، گر چه به احتمال زیاد دفعه‌ی بعد آن‌ها با بارگذاری ویندوز مجددا" فعال می‌شوند.

برای پی‌گیری اثر برنامه‌های مختلف بر روی پردازش‌گر در ویندوز ۲۰۰۰ و xp دکمه‌های ترکیبی Ctrl-Alt-Delete را بزنید تا Task Manager باز شود. با انتخاب بخش Performance نموداری از میزان استفاده از پردازش‌گر مشاهده خواهد شد. در ویندوز ۹۸ و Me، این اطلاعات در System Monitor قرار دارد. برای مشاهده‌ی اطلاعات Start->Program->Accessories->System Tools->System Montitor را کلیک نمایید.

دستگاه‌هایی را که مورد نیازتان نیست و با روشن ماندن آن‌ها بخشی از توان سیستم مصرف می‌شود را خاموش کنید. به‌عنوان مثال در یک مسافرت هوایی طولانی به احتمال زیاد از مودم، کارت شبکه، پورت‌های سریال و پارالل و درایو CD-ROM یا DVD استفاده نخواهید کرد. بنابراین می‌توانید تمامی آن‌ها را در Device Manager غیر فعال کنید.

برای بازکردن این گزینه در ویندوز ۹۸ و Me بعد از کلیک راست بر My Computer به ترتیب دو گزینه‌ی Properties و Device Manager را انتخاب کنید. در ویندوز ۲۰۰۰ و xp نیز بعد از کلیک راست بر My Computer به ترتیب Hardware، Properties و در نهایت Device Manager را انتخاب کنید. برای خاموش کردن یک دستگاه بر نام آن در گروه مربوطه کلیک راست نموده و سپس Disable را انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید مرتبا" دستگاه‌ها را غیر فعال سازید با ایجاد یک پروفایل سخت‌افزار ویندوز در وقت خود صرفه‌جویی نمایید. به منظور کسب اطلاعات درباره‌ی چگونگی ایجاد پروفایل در تمامی نسخه‌های ویندوز به ?Who knew your PC could Do That نوشته‌ی Steve Bass رجوع کنید.

ارتقاء حافظه:
افزودن حافظه به لپ‌تاپ سبب کاهش اتکاء ویندوز بر فایل مبادله‌ی حافظه‌ی مجازی در هارد دیسک می‌شود و بدین ترتیب مقداری از توان سیستم صرفه‌جویی خواهد شد.

تمیزکردن باتری‌ها: هر دو ماه یک بار دو بخش فلزی باتری را با یک پارچه‌ی آغشته به الکل تمیز کنید.

استفاده از باتری یدک:
اگر می‌توانید یک باتری یدک تهیه کنید. البته شما باید بین ۸۵ تا ۲۳۵ دلار برای باتری اضافه بپردازید. سایت‌های فروشندگان باتری و EBay مکان‌های خوبی برای شروع جستجوی‌تان می‌باشند. اگر توانایی صرف هزینه‌ی بیش‌تری را دارید می‌توانید با استفاده از باتری Maxpower ۶۰ Powerpack از جانب Lind Electronics تا سه برابر عمر باتری فعلی خود را به‌دست آورید.

باتری فوق با وزن ۳ پوند و ضخامت ۰.۵ اینچ تقریبا" از همان طول و عرض باتری‌های استاندارد لپ‌تاپ برخوردار است.

شارژ نمودن مرتب باتری:
همیشه سعی کنید یک آداپتور AC یا شارژ باتری با خود داشته باشید و در هر موقعیت که می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر آداپتور برق لپ‌تاپ سنگین است آداپتورهای ارائه شده توسط Belkin و Targus را بررسی کنید. این آداپتورها ظریف و سبک هستند.  

 

در ضمن مدل Targus به‌عنوان شارژر تلفن‌های موبایل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو محصول Belkin و Targus را می‌توان با اتصال به پریزهای ۱۲ ولت مثل فندک ماشین مورد استفاده قرار داد. شما می‌توانید به جای آداپتور ۱۲ ولت از یک مبدل DC به AC مثل محصول AC Any Where شرکت Belkin (به قیمت ۳۰ دلار) برای اتصال مستقیم آداپتور برق AC به پریز ۱۲ ولت استفاده کنید. AC Any Where می‌تواند با هر نوع دستگاه AC تا ۱۴۰ وات کار کند.

خالی کردن و شارژ مجدد باتری:
اگر دارای لپ‌تاپ قدیمی با باتری هیدرید فلز - نیکل هستید ماهی یک بار آن را کاملا" خالی وسپس مجددا" شارژ کنید تا ظرفیت نگه‌داری شارژ را در آن به حداکثر برسانید. اکثر لپ‌تاپ‌های جدید از باتری‌های استاندارد لیتیوم استفاده می‌کنند و نیاز به خالی شدن و شارژ مجدد ندارند. سیستم‌هایی که بر پایه‌ی پلتفرم Centrino اینتل هستند بالاترین میزان عمر باتری را در اختیار شما قرارمی‌دهند. اما قبل از اقدام به خرید برای به‌دست آوردن اطلاعات بیش‌تر به PC World رجوع کنید. چیپ‌های گرافیکی، برقراری اتصالات داخلی جنبی و بسیاری از عوامل دیگر بر عمر باتری‌های لپ‌تاپ تأثیر می‌گذارند. بنابراین ادعای فروشندگان در مورد کارآیی همیشه با واقعیت مطابقت ندارد.