X
تبلیغات
رایتل

 

  

                                       

 

روزی در یکی از جلسات سخنرانی یکی از اساتید بزرگ ریاضیات، دختری جوان، سخنان استاد را یادداشت می‌کرد. استاد در ضمن بیاناتش گفت: "من از دل ذره، آفتاب بیرون می‌آورم.

تاریخچهدختر جوان، اهل کشور لهستان بوده و ماری نام داشت.
وی در شهر ورشو، پایتخت لهستان در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمد و در همان شهر تحصیلات دبیرستان خود را به اتمام رسانید.

سپس با مشکلات اقتصادی زیادی در دانشگاه اریس به تحصیل ادامه داد. وی اتاق کوچکی داشت و چون هزینه‌ی برق زیاد بود، شب‌ها به کتابخانه‌ای می‌رفت و تا دیر وقت در نور و گرمای کتابخانه به مطالعه می‌پرداخت.

پیوند علمی یا پیوندی ناگسستنی
ماری در سال چهارم دانشگاهش در پاریس با دانشمند جوانی به اسم "پیر کوری" آشنا شد.
این آشنایی، ریشه دار شد و این دو جوان شیفته‌ی علم را به هم پیوند داد.

در سال ۱۸۹۵ این دو دانشمند، پیوند زناشویی بستند و از آن پس ماری را ماری کوری نامیدند.
 

پایان‌نامه‌ی ماری کوریماری کوری برای اخذ گواهینامه‌ی پایان تحصیلاتش، با راهنمایی همسرش بر روی عناصری که بعدها مواد رادیو اکتیو نام گرفتند، به تحقیق پرداخت.

وی پایان نامه‌ی خود را با آزمایش درباره‌ی یگانه عنصر رادیو اکتیو شناخته شده‌ی آن زمان آغاز کرد.

او در تحقیقاتش به این نتیجه رسید که پرتوزایی در سنگ معدنی اورانیوم از خود اورانیوم بیشتر است. بنابراین، وجود عناصر ناشناخته با شدت تشعشعی بالا را در سنگ اورانیوم حدس زد.

حدس ماری پس از انجام آزمایشاتی به تحقق پیوست و او اسم آن عنصر را "رادیوم" گذاشت. به زودی معلوم شد که می‌توان رادیوم را در صنعت و پزشکی به کار گرفت.

گروهی از مهندسان آمریکایی می‌خواستند تکنیک به دست آوردن رادیوم را از دانشمندان جوان بخرند، اما آن‌ها با چشم پوشی از مسایل مالی، روش به دست آوردن رادیوم را منتشر کردند.

صعود ماری کوری به قله‌ی دانش
در سال ۱۹۰۳فرهنگستان علوم سوئد به پیر کوری، جایزه‌ی نوبل داد.
اندکی بعد وی استاد دانشگاه پاریس شد و ماری کوری نیز ریاست آزمایشگاه فیزیک را در دانشگاه پاریس عهده دار شد. این دو دانشمند دو دختر داشتند. البته زمان زیادی نگذشت که پیر کوری در تصادفی کشته شد و ماری کوری به سوگ همسرش نشست.

بعد این حادثه‌ی ناگوار به پیشنهاد هیأت دانشگاه در جای همسرش به تدریس پرداخت و تا آن زمان هیچ زنی چنین رتبه‌ی علمی نداشت.
ماری هنگام تدریس در دانشگاه، تحقیقات خود را درباره‌ی رادیوم تکمیل کرد و در سال ۱۹۱۱ دومین جایزه‌ی نوبل از طرف فرهنگستان علوم سوئد به وی عطا شد.
 

قاتل نامرئی ماری کوری که بود؟ماری کوری در سال ۱۹۳۴ در پاریس در گذشت. مرگ وی برای پزشکان حیرت انگیز بود که چه مرضی او را از پای درآورده بود؟ ماری چندین سال با رادیوم کار کرده و در معرض تشعشعات آن قرار گرفته بود. پزشکان بر این عقیده بودند که قاتل نامرئی وی رادیوم بوده است.

ارزش‌های اجتماعی و اخلاقی ماری کوری
زندگی این بانوی برجسته که دو جایزه‌ی نوبل گرفت؛ سرشار از امید و تلاش بود. وی ابتدای دوران جوانیش را با زندگی دشواری شروع کرد و در سایه‌ی سعی و تلاش به بزرگترین مقام علمی جهان رسید. 

 

منبع: وب گاه roshd.ir